NEDEN ESTUZ ?

Tadınız tuzunuz dengeli, yemekleriniz lezzetli olsun…

NEDEN ESTUZ ?

Çünkü Estuz, Hayatın Dengesi olan tuzu, insanlara en sağlıklı şekilde ulaştırırken, tuz kullanımı konusunda toplumu bilinçlendirmek için de yoğun çalışmalar yapmaktadır.

Dengeli tuz tüketimi konusunda halkı bilgilendirmeyi misyon edinmiş olan Estuz, Hayatın Dengesi olan tuzun bilinçli tüketilmesi için medya ve halkla ilişkiler faaliyetleri yoluyla sürekli bilgilendirme yapmaktadır. Tuzu daha bilinçli ve dengeli kullanmayı öneren Estuz, tıp ve diyetetik alanlarında uzman danışmanlarla çalışmaktadır.

Çünkü Estuz, tüm gıda kolları için tuz üretiminde ihtisaslaşmıştır.

Hizmet verdiği her noktada kaliteli ürünleri, hizmet anlayışı, teknolojik alt yapısı, sektöre kazandırmış olduğu ilkler ve vizyonu ile tercih edilen ve aranılan bir markadır.

Çünkü Estuz’un deniz tuzunun yanında bir diğer kaynağı olan Acıgöl, ülkemizin en temiz ve doğal sodyum potansiyeline sahip kapalı havzasıdır.

Çünkü Estuz halk sağlığı konusunda duyarlıdır.

Özellikle hipertiroidi, nodüler guatr, hashimato tiroidi gibi hastalıkları olanların iyotsuz tuz tüketmeleri gerekiyor. Uzmanlar bazı kişilerde aşırı iyot alınmasının zararlı yan etkilere veya hastalıklara neden olduğunu belirtiyor. Ailede bir kişinin iyotsuz tuz tüketmesi zorunlu ise yemeklerin tuzsuz pişirilmesi ve herkesin kendine uygun olan tuzu yerken eklemesi gerekiyor. İyotsuz Estuz, zincir marketler, süpermarketlerde veya bakkallarda hazır tuzluk tipi ambalajında bulunuyor.

Çünkü Estuz bugün Türkiye’nin en büyük mamul tuz üreticileri arasındadır.

Bugün itibariyle, 3 ayrı bölge ve 3 ayrı tesiste üretim yapmaktadır. Estuz mevcut 15.000 Ton/Ay üretim kapasitesiyle ülkemizin en büyük mamul tuz üreticilerinden biridir. Özellikle gıda sektörüne verdiği hizmet ile kategoride liderliğini korumaktadır.

Çünkü Estuz, 4 milyon dolarlık ihracat hedefi ile ülkemizin gurur kaynaklarından biri olarak alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Tuz pazarında ihracat liderliğini yakalayan Estuz, Türkiye Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, ülkemizin en yüksek tutarda tuz ihracatı gerçekleştiren firmaları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 20 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı içerisinde, ağırlıklı olarak katma değeri yüksek sofra tuzu, tuzluklu ürünler ve tablet tuz çeşitleri yer almaktadır.

Çünkü Estuz, Hayatın Dengesi yaklaşımı ile bilinçli tuz tüketimi için çalışmayı misyon edinmiş bir firmadır.

Daha Fazla Bilgi

‘Hayatın Dengesi’, dengeli tüketim ile mümkün. Ülkemizde iyot gibi pek çok mineralin tuzdan elde edildiğini, insan vücudunda çok az bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan önemli minerallerin eksikliğinin çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını unutmamalıyız. Tuzun fazla kullanımı kadar hayatımızdan tamamen çıkarılması da zararlıdır. Bugün yalnızca tuzdan elde edebildiğimiz iyotun eksikliği zeka ve büyüme geriliği, guatr, ölü doğum, cücelik, sağırlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarıyor.

Çünkü Estuz ürünleri evrenin gizemi, doğanın bize sunduğu mucizevi zenginliklerin en sağlıklı halidir.

Daha Fazla Bilgi

Tuz vücutta su tutar. Damarların kasılmasında diğer hormonlarla birlikte tuzun etkisi vardır. Bu nedenle tuz fazla alındığında hem vücudun su tutulması hem de damar kasılması nedeniyle tansiyon yükselir. Vücudun belirli oranda tuz ihtiyacı vardır. Tuz eksikliği ise tansiyon düşüklüğüne neden olur, halsizlik ve baş dönmesi oluşur.

Çünkü Estuz iyotlu, iyotsuz, sodyumu azaltılmış ürün çeşitleri ile hem damak zevkine hem de sağlıkla ilgili gereksinimlere cevap verebilen zengin bir ürün yelpazesine sahiptir.

Sofraların baş tacı tuz, doğru ve kontrollü kullanılması gereken bir doğa mucizesi. Tuz, en temel baharat olmasının yanı sıra doğru biçimde tüketildiğinde insan bedeninde bulunan sıvıları dengeleyen, sinir ve adale sistemimizin doğru çalışmasını sağlayan temel bir mineraldir.

Çünkü Estuz ürünleri evrenin gizemi, doğanın bize sunduğu mucizevi zenginliklerin en sağlıklı halidir.

Tuz vücutta su tutar. Damarların kasılmasında diğer hormonlarla birlikte tuzun etkisi vardır. Bu nedenle tuz fazla alındığında hem vücudun su tutulması hem de damar kasılması nedeniyle tansiyon yükselir. Vücudun belirli oranda tuz ihtiyacı vardır. Tuz eksikliği ise tansiyon düşüklüğüne neden olur, halsizlik ve baş dönmesi oluşur.

Çünkü Estuz, çocukluktan yaşlılığa giden süreçte sağlıklı bir yaşam için mineral tüketiminin önemini bilmekte ve anlatmaktadır.

Daha Fazla Bilgi
Tarih boyunca kutsal bir baharat olarak el üstünde tutulan tuz, yemeklere tat vermenin yanında vücudun asit baz dengesini koruyan 84 mineral ve iz elementi içinde bulundurur.

İnsan vücudu birçok maddeyi üretip bazılarını da depolayabildiği halde su ve tuzu her gün belirli kalite ve miktarda almak zorundadır.

Hayatın dengesi dengeli tuz tüketimindedir.

Tuz Sinir Sisteminin Pilidir. Nöroloji uzmanlarınca sinir sistemi için önemli iyonlar arasında yer aldığı ifade edilen sodyum, sinir uyarılarını iletmeye yardımcı olur, kasların çekilmesini ve gevşemesini etkiler. Uzmanlar, yetersiz tuz alımının halüsinasyon, sinir bozukluğu, kas krampı ve kalça kemiği kırıklarına yol açabileceğini ifade ediyor. Tuz insan bedeninin içerisindeki sıvıları dengeleyici özellik taşıyor. Gerekli miktarda su aldığımız durumlarda bile, tuz eksikliğinden dolayı vücudumuzdaki su miktarı tehlikeli bir şekilde normalin altına inebiliyor.

Çünkü Estuz Hayatın dengesini tuza taşıyarak tuza yeni bir tat, yeni bir anlayış getirmenin aşkı ile hizmet ediyor.

Daha Fazla Bilgi

Çikolataya bile tadını veren tuzun her çeşidini üreten ESTUZ, hayatın dengesi için dengeli tüketimi kendine rehber edinmiştir.
Tadınız tuzunuz dengeli, yemekleriniz lezzetli olsun…